9 powodów, aby rozpocząć karierę jako tester oprogramowania

Czy wiesz, że testerzy, to taka grupa osób, która w większości naprawdę lubi swoją pracę i nie zrezygnowałaby z niej dla żadnej pracy na świecie?

Kiedy zastanawiasz się nad tym, w którym kierunku powinna zmierzać twoja kariera, oto kilka powodów, dla których powinieneś pomyśleć i rozważyć kierunek testowania oprogramowania.

1. Ta praca jest wyzwaniem.

Testowanie bez wątpienia nie jest łatwe – ciągle pojawiają się jakieś zagadki i problemy do rozwiązania. Możesz być niemal pewien/pewna, że ta praca przyniesie coś nowego każdego dnia. Jeśli wolisz nudną pracę, w której nie musisz za dużo myśleć, to nie rób kariery związanej z testowaniem oprogramowania 🙂

2. Jest ważna.

Testerzy nie zawsze są wystarczająco doceniani za wykonywaną pracę, ale bez nich w dzisiejszych czasach bylibyśmy zgubieni! Jako tester oprogramowania podpisujesz się niejako pod końcowym produktem i stwierdzasz, że ten produkt jest wysokiej jakości. Bez kogoś, kto znalazłby błędy przed dostarczeniem oprogramowania, wiele firm cierpiałoby z powodu złej reputacji czy finansowo. Jest też inny bardzo ważny aspekt – bezpieczeństwo. Jest wiele przykładów pokazujących to, co się stało, kiedy w produkcie końcowym były nieznalezione wcześniej błędy – wybuchające rakiety, tonące statki, spadające samoloty, itp.

3. Jest satysfakcjonująca.

To Ty, jako tester oprogramowania pomagasz swojej firmie zbudować lepszy produkt. Jeśli jesteś dumny ze swojej pracy i tych ludzi, dla których pracujesz, to testowanie jest wyjątkowym sposobem na dokonanie wymiernej różnicy w celach, zadaniach i wynikach Twojej organizacji. W rzeczywistości, prawdopodobnie będziesz widział swój wpływ na pracę każdego dnia.

4. Jest kreatywna.

Testowanie oprogramowania wymaga bycia innowacyjnym i kreatywnym podczas testów. W pewnym sensie musisz być niejako detektywem w tej pracy. Działając i myśląc jak użytkownik końcowy produktu czy oprogramowania, to ty musisz być kreatywny, kiedy myślisz o miejscach, w których mogą występować niezgodności i błędy.

5. Wymaga ciągłego samodoskonalenia i nauki.

Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz testować, kodować, automatyzować, w karierze związanej z testowaniem oprogramowania zawsze jest więcej i więcej do nauczenia się. To ciągły proces nauki i samodoskonalenia. Jeden z moich znajomych mawia “Kto się nie rozwija, ten się szybko zwija” i to stwierdzenie idealnie pasuje do bycia testerem oprogramowania (ale też i do innych branż). W byciu testerem oprogramowania fajne jest to, że prawdopodobnie masz za sobą bardzo pomocny zespół, który może zapewnić Ci wszystkie zasoby potrzebne do bycia najlepszym. Ponadto, w twojej pracy nigdy nie powinno być stagnacji, ponieważ będziesz się stale rozwijać i doskonalić swoją praktykę i wiedzę.

6. Jest zapotrzebowanie na rynku.

Jeśli pragniesz wysokiego wzrostu, wysoko płatnej kariery, QA jest drogą do sukcesu. Jako tester oprogramowania, zawsze będziesz potrzebny i nie zabraknie firm, które będą starały Cię zatrudnić, a wraz z upływem doświadczenia w Twojej karierze będą pojawiać się stale możliwości rozwoju, np. aby osiągnąć poziom menedżerski.

7. Jest wiele ścieżek.

Każda firma używająca oprogramowania potrzebuje testerów oprogramowania, co oznacza, że prawie wszyscy potrzebują testerów oprogramowania. Testerzy są wartościowi w praktycznie każdej branży, od opieki zdrowotnej, przez sprzedaż detaliczną, po gry wideo. Dodatkowo, możesz wybrać, czy chcesz przejść ścieżką testów manualnych, mobilnych, bezpieczeństwa, zautomatyzowanych, testów wydajnościowych, itp. Możliwości jest naprawdę sporo.

8. Wymaga specjalistycznych umiejętności.

Pomimo błędnego przekonania, nie każdy może być testerem oprogramowania. Większość testerów zaczyna w podobnej sytuacji i z podobną wiedzą i “im dalej w las” tym coraz bardziej wciągają się do tej roli. Oczywiście wymaga to dogłębnej znajomości wzorców czy praktyk projektowania i rozwoju UI/UX, a także umiejętności analitycznych i komunikacyjnych. Nie każdy odkryje, że ma to, czego potrzeba do bycia testerem, ale ci, którzy uznają to za swoje powołanie, na pewno będą uwielbiać swoją pracę.

9. Istnieje silna społeczność.

Dodatkowo, jedną z najlepszych rzeczy w byciu testerem jest mocno wspierająca i silna społeczność. Od StackOverflow, Facebooka do Twittera, testerzy są ściśle zgraną grupą, którzy zawsze chętnie się wspierają, pomagają i zawsze lubią dyskutować na temat najlepszych praktyk i trendów w ich branży.

Artykuł można znaleźć również na portalu LinkedIN.