Kopie zapasowe strony WordPress, jak zrobić to dobrze?

Zacznijmy od tego, czym jest kopia zapasowa, a inaczej backup. Backup jest kopią bezpieczeństwa np. Twojej strony internetowej, która w przypadku ataków hakerów czy awarii hostingu pozwala nam na szybkie przywrócenie danych. W ostatnim czasie jedną z takich awarii przeszła serwerownia firmy OVH, która jest popularnym hostingodawcą udostępniającym również możliwość przechowywania danych w chmurze.

Niestety prawie każdy kto miał tylko w tym miejscu przechowywane kopie zapasowe strony, mógł je utracić. A to wszystko przez pożar, który zajął jedno z centrum danych firmy OVH, a drugie centrum zostało uszkodzone. Szacuje się, że co 5 adres IP w chmurze OVH został ofiarą pożaru. 

Zapewne zastanawiasz się teraz, jak przechowywać kopie skoro firmy hostingowe nie są niezniszczalne. Zanim o tym powiemy, przedstawimy jeszcze inne sytuacje, w których dobry backup jest naszą jedyną deską ratunku:

  • Awarie – czyli problemy techniczne np. u naszego hostingodawcy 
  • Aktualizacje – niezależnie czy aktualizowany jest motyw strony, czy wtyczki albo nowa wersja WordPress mogą spowodować różne problemy na stronie. Dlatego, zanim przystąpisz do aktualizacji, warto zaopatrzyć się wcześniej w kopię zapasową.
  • Ataki – a dokładniej ataki hakerskie. We wcześniejszym artykule mówiliśmy o tym jak zabezpieczyć stronę internetową przed atakami, jeśli ten artykuł Ci umknął, koniecznie nadrób zaległości.

Przed każdą z tych sytuacji uchronić Cię może kopia zapasowa. Pomyśl o tym jako planie B, który powinna mieć każda firma. Jeśli Twoją stroną zajmuje się webmaster, upewnij się, że kopie zapasowe są robione regularnie. Jeśli nie są robione, a strona padnie ofiarą któregoś z powyższych problemów, czy chcesz ponownie płacić za zbudowanie strony od zera? Jak wszyscy wiemy, to nie są małe koszta. 

Na szczęście utworzenie kopii zapasowej witryny nie jest trudne i można to zrobić za darmo. Dzięki wielu wtyczkom do tworzenia kopii zapasowych WordPress jest banalnie proste. Niektóre z tych wtyczek ułatwiają nawet bezpłatne przywrócenie witryny z kopii zapasowej.

Co wymaga kopii zapasowej?

Jeśli chodzi o tworzenie kopii zapasowej witryny, WordPress zaleca wykonanie kopii zapasowej wszystkiego. Obejmuje to dwie główne rzeczy – pliki witryny i jej bazę danych.

Te pliki kopii zapasowej to wtyczki i motywy, pliki kodu, obrazów i statycznych stron internetowych. Jeśli chodzi o bazę danych, jest to miejsce, w którym znajduje się cała zawartość Twojej witryny. Utworzenie kopii zapasowej oznacza, że ​​jeśli kiedykolwiek będziesz musiał przywrócić witrynę, Twoje posty, linki i komentarze będą nadal nienaruszone. Zatem wróćmy do odpowiedzi na pytanie: kopia zapasowa strony WordPress, jak ją zrobić dobrze?

Dlaczego kopie zapasowe WordPress są ważne?

Chociaż WordPress jest bardzo bezpieczny, nie oznacza to, że Twoja witryna jest odporna na problemy, które mogą spowodować utratę treści. Kopia zapasowa WordPress to jedna z tych rzeczy, z których będziesz zadowolony, ale miejmy nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał ratować swojej strony. 

Wtyczki do tworzenia kopii zapasowych WordPress

Korzystanie z dedykowanej wtyczki do tworzenia kopii zapasowych WordPress to najprostszy sposób na przywrócenie witryny. Wśród użytkowników WordPress najpopularniejsze wtyczki to UpDraftPlus oraz BackWPup. Obydwie wtyczki są darmowe.

Jeśli chodzi o bezpłatne wtyczki do tworzenia kopii zapasowych WordPress, UpdraftPlus może być najlepszą opcją. W wersji bezpłatnej użytkownicy mogą ustawić własny harmonogram automatycznego tworzenia kopii zapasowych. Opcje przechowywania obejmują Dysk Google, Dropbox, komputery osobiste, a nawet hosty internetowe.

Darmowa wersja BackWPup oferuje jedne z najlepszych możliwości w porównaniu z innymi darmowymi opcjami. To narzędzie umożliwia przechowywanie kopii zapasowych w Dropbox i innych dyskach zewnętrznych. Użytkownicy mogą również pobrać kopie zapasowe jako plik .zip i po prostu zaimportować plik później, aby przywrócić witrynę. Zapewnione są również automatyczne kopie zapasowe phpMyAdmin, więc praca z bazą danych jest łatwa.

Ręczna kopia zapasowa WordPress – SFTP

Chociaż wtyczki zapewniają szybszą metodę tworzenia kopii zapasowych witryny, ważne jest, aby wiedzieć, jak wykonać ten proces ręcznie. W końcu wtyczka może działać nieprawidłowo lub może pojawić się problem uniemożliwiający dostęp do pulpitu nawigacyjnego witryny.

Aby ręcznie wykonać kopię zapasową metodą SFTP, potrzebować będziesz danych uwierzytelniających, które znajdują się na Twoim koncie hostingowym. Gdy już masz swoje dane, zainstaluj program FileZilla albo jakikolwiek inny prosty w użyciu program do obsługi połączeń FTP, SFTP oraz FTPS. 

Po zalogowaniu się musisz utworzyć folder lokalny, w którym będzie przechowywana kopia zapasowa WordPress. Możesz to zrobić w FileZilla lub bezpośrednio na swoim komputerze, w zależności od tego, co wolisz. Następnie wybierz folder public_html. Ten folder zawiera całą zawartość Twojej witryny. Może być również nazywany www, root, a nawet może być nazwany tak jak Twoja witryna.

Następny krok jest prosty. Po prostu przeciągnij folder public_html przez FileZilla do lokalnego folderu kopii zapasowych, z jednej połówki ekranu na drugą. Filezilla od środka wygląda tak, że ekran aplikacji jest podzielony na dwie części. Pierwsza część jest lokalna, czyli Twojego komputera, natomiast druga to pliki z Twojego serwera. Gdy kopiowanie plików się zakończy, kopia zapasowa będzie w wybranym przez Ciebie miejscu.

Jak często należy tworzyć kopie zapasowe witryn WordPress?

Jako właściciel strony najlepiej wiesz, kiedy publikujesz nowe treści na swojej witrynie. Ilość backup’ów zależy w dużej mierze od częstotliwości wprowadzania zmian. Jeśli raz w tygodniu dodajesz nowy post na blog, a dodatkowo instalujesz nowe wtyczki, kopie zapasowe powinny być wykonywane częściej niż w przypadku statycznej witryny. 

Dobrą zasadą jest tworzenie co najmniej jednej kopii zapasowej każdego dnia. Jednak to również można zautomatyzować, we wtyczce UpDraftPlus możesz ustalić częstotliwość wykonywania kopii. Jeżeli planujesz większe zmiany w swojej witrynie, również najpierw wykonaj kopię zapasową. 

Gdzie przechowywać kopie zapasowe WordPress?

Dostępnych jest wiele opcji dla osób, które chcą wykonać kopię zapasową swoich danych, a wszystkie mają swoje wady i zalety. Dla bezpieczeństwa najlepiej jest mieć więcej niż jedną kopię zapasową.

  1. Pendrive – jest to pewnie pierwsza rzecz, która przyszła Ci do głowy. Nie ma w tym nic złego. Pamiętaj, że jeśli będziesz miał go zawsze przy sobie, to te małe urządzenie może łatwo się zagubić.
  2. Zewnętrzny SSD – jeśli używasz ich do tworzenia kopii zapasowych, najlepiej nie używać ich jako „dodatkowego dysku twardego na co dzień”. Niech kopie zapasowe będą tylko kopiami, nie mieszaj ich ze zdjęciami z wakacji. 
  3. Mac Time Machine – użytkownicy komputerów mogą się zakochać w tej opcji. Mac Time Machine automatycznie tworzy kopie zapasowe na zewnętrznych dyskach twardych. Korzystając z tej metody, będziesz automatycznie przechowywać kopie zapasowe. Kopie początkowo są tworzone co godzinę przez pierwsze 24 godziny. Potem codziennie przez ostatni miesiąc, a następnie cotygodniowe kopie zapasowe do czasu zapełnienia MTM.
  4. Chmury – istnieje wiele opcji przechowywania w chmurze: bezpłatna, płatna lub bezpłatna z płatnymi dodatkami. Popularnymi chmurami są:  iCloud, Dropbox, Google Drive i OneDrive.

Mamy nadzieję, że od teraz kopia zapasowa WordPress nie będzie dla Ciebie już czarną magią. Pamiętaj by dbać o jej odpowiednie przechowywanie jak i o częstotliwość jej wykonywania.